SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Petulla me rrush të thatë dhe dardha
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6569
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Përbërësit:

500 g miell
80 g sheqer
2 vezë
80 g rrush i thatë
80 g arra pishe
25 g maja birre
3 dardha
4 lugë raki
300 ml qumësht
Kripë, vaj kikiriku

Përgatitja:

Shkrini majanë në qumështin e ngrohur. Sitni miellin, shtojini sheqerin, pak lëkurë limoni të grirë dhe kripë. Thyeni vezët dhe bashkojini me miellin një nga një, duke i përzier e duke i holluar me qumësht. Përziejini mirë përbërësit me një rrahës, mbulojeni tasin me brumë me një leckë dhe lwrini të ziejw për një orë. Shtojini rrushin e thatë, rakinë, arrat e pishës dhe dardhat e prera me kubikë. Përziejini të gjitha dhe lëreni akoma të pushojë për 20 minuta.
Merreni brumin më lugë të mëdha dhe hidheni në vaj të nxehtë 170°C, skuqini petullat derisa të bëhen ngjyrë ari dhe të fryhen. Kullojini dhe vendosini në letër kuzhine që të thithë vajin. Vërini mbi pjatancë dhe pudrosini me sheqer pluhur.
Ju befte mire
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »