SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Tortë e kripur me oriz e brokoli
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6585
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
500 gr oriz
-1 kokë presh
-500 gr brokoli
pak rigon
pak gjalpë,
rrush i thatë 100 gr
1 zarf shafran
kripë sa duhet
panë e freskët 100 gr
verë e bardhë 100 gr
djathë grana ose dhe kaçkavall sa duhet
piper i zi sa duhet

Pergatitja:

Pastrojmë dhe ndajmë në copa brokolin dhe i vëmë të ziejnë në një tenxhere me ujë me kripë. Duhet t’i heqim nga zjarri pa i lënë të zbuten shumë thjesht sa të marrin një valë. Lëngun e zierjes do ta ruajmë për më vonë.

Në një tenxhere skuqim preshin në pak gjalpë. Bashkojmë orizin dhe e lëmë të thekët, duke e parfumuar më pas me rigon. Në momentin e duhur e shuajmë me ujë nga lëngu i brokolit, e lëmë të marrë valë duke e trazuar vazhdimisht.

Kur orizi të ketë zierë bashkojmë brokolin, rrushin dhe shafranin dhe fikeni. Përziejmë masën me djathin e grirë dhe një lugë gjalpë. Lyejmë tavën e furrës me gjalpë dhe shtrojmë orizin duke e sheshuar mirë.
E mbulojmë sipër me panna dhe djathë të grirë. Lëmë në furrë në temperaturë 180° përreth 25 min. Në 5 minutat e fundit aktivizoni grillën.
Nxirreni nga furra,lëreni të pushojë pak dhe servireni.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »