SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Rizoto me shegë
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
6589
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Perberesit:

-120 gr oriz
-1 shegë
-1 qepë
spec djegës
lëng zarzavatesh 500 ml
verë e kuqe gjysmë gote
kripë, piper

Përgatitja:

Fillojmë recetën tonë nga shkoqitja e kokrrave të shegës. 1/3 e kokrrave ruajeni pasi na duhen për dekorimin përfundimtar. Pjesën që mbetet nga shega e përdorim për lëngun.
Merrni një tigan të gjerë dhe skuqni qepën e grirë me pak vaj, derisa të bëhet e artë. Shtoni orizin dhe skuqeni për 2 minuta. Shuajeni me verën e kuqe.
Shtoni në fund kokrrat e shegës dhe filloni të hidhni me ngadalë lëngun e zarzavateve. Rregulloni shijen me kripë e piper e spec djegs dhe prisni deri sa rizoto të zihet përfundimisht, duke mos harruar herë pas here të përzini e të shtoni lëng zarzavatesh, derisa receta të jetë gati.
Kur të jetë zier si duhet, hidheni rizoton ne pjatë dhe dekorojeni me kokrra shege dhe majdanoz.
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »