SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kurse për Bursa Nderkombëtare: Toefl
Kategoria :
Postuar :
9 Shkurt '15
ID e produktit :
67359
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Çka eshte TOEFL?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language/Test i Anglishtes si Gjuhë e Huaj) është test standard që matë njohuritë e një personi në gjuhën angleze.
TOEFL është testi më i përhapur standard, i pranuar nga më shumë se 9,000 Universitete dhe Agjensi në botë.

Kush e kërkon TOEFL?

Shumica e universiteteve anglishtfolëse per nivelet bachelor, master dhe doktoraturë dhe plot agjensi punësimi, si dhe zyre per migrim e kerkojne TOEFL si test.

A ka edhe teste tjera te ngjashme me TOEFL?

Po ka. Por, sipas te dhenave statistikore 4 nga 5 zyrtare te pranimit e preferojne TOEFL para te gjitha testeve te ngjashme me te.

Cila eshte struktura e testit TOEFL?

TOEFL ibt ndahet në katër pjesë: Lexim, Degjim, Shkrim dhe Komunikim. Secila pjesë ka nga 30 pikë, duke ma dhënë kështu një total prej 120 pikësh.

Sa pikë iu duhen t'a kaloni testin TOEFL?

Nuk ka një numër pikësh që konsiderohet "kalues" në TOEFL. Secili institucion, megjithatë ka kriterin e vet, dhe cakton numrin e pikëve që duhet të keni që të pranoheni, apo edhe të merrni bursë.

Sa shpesh mbahet testi?

Testi mbahet në data fikse, afro 50 herë në vit. Datat jane te preciazuara per secilin vend dhe mund te gjenden www.ets.orgtoefl 

A mund te hy me shume se nje here ne test?

PO. Mund të hyni sa herë të doni, mirëpo jo dy herë brenda afatit kohor prej 12 ditësh.

A mund te fitoj burse permes TOEFL?

Kete e percakton fakuleteti ku ju aplikoni. Mund te jete kriter apo mos te jete, por shumica e universiteteve anglishtfolese e kerkojne si test te domosdoshem.

A me ndihmon per fitim te vizes nese e kam te perfunduar me sukses TOEFL?
Po. Testi TOEFL eshte deshmi e mjaftueshme se ju keni njohuri te duhura ne gjuhen angleze.
Informata rreth publikuesit
Smart Center
Prishtinë
044/049113 681
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »