SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kurse për Bursa Nderkombëtar : SAT/SAt 2/ACT
Kategoria :
Postuar :
9 Shkurt '15
ID e produktit :
67360
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Çka është SAT?

Testi SAT ( Scholastic Aptitude Test) është test standard për nxënësit e shkollës së mesme që matë sa sa i pergatitur është nje kandidat për universitet. Me fjalë tjera eshte provim pranues per universitetet amerikane dhe te tjera. Konsiderohet test shume i rendesishem dhe prej shume zyrtareve te pranimit ne universitet numerohet si test kyq per fitim te bursave ne universitetet amerikane por edhe tjera. Është test që hapë dyert e mundësive për mbështetje financiare nga universiteteti dhe shume nxenes ne shkolle te mesme, nga e mbare bota, e kryejne SAT qe ti vijojne pastaj studimet e tyre me bursa.

Jane dy nivele te SAT; SAT 1 dhe SAT 2 - Subject Test. Per te dy nivelet Smart Center ben pergatitjen e kandidateve dhe rezultatet e deritanishme jane impresionuese

SAT 1
Perbehet prej dy pjeseve- anglisht dhe matematikë.
Anglishtja pastaj ndahet në dy pjesë: Lexim kritik dhe Shkrim. Pjesa e matematikes kryesisht ka 4 shtylla; Aritmetike, Algjeber, Gjeometri dhe Algjeber te avancuar me statistike dhe probabilitet

Sa pikë ka testi SAT?

Secila prej pjesëve ka 800 pikë, duke na dhënë një total prej 2400 pikësh për tere testin.

Kur mund të hyni në provim të SAT dhe sa herë brenda vitit?

College board është institucion që mbikqyrë SAT në mbarë botën. Ai përgatit dhe kontrollon testet e SAT-së. Brenda një viti kalendarik janë 7 data kur mund të hyni në provimin zyrtar të SAT-së. Më shumë, vizito www.collegeboard.org 

A mund te hyni me shume se nje here ne test?

PO. Mund te hyni disa here dhe shumica e universtiteve e marrin rezuyltatin me te larte ose mesataren e rezultateve. Megjithate kjo nuk duhet te teprohet qe ne provim te hyni shume here.

Kur eshte koha me e pershtatshme qe te kryhet SAT?

Kjo nuk eshte e precizuar sakte. Megjitahte, shumica e zyrtareve te pranimit preferojne Junior year (vitin e trete te shkolles se mesme). Por, per shume nxenes te shkelqyer dhe ambicioz edhe pjesa e dyte e vitit te 10-te eshte OK. Mund ne forme te pershpejtuar te perfundohet edhe ne klasen e 12-te, por nuk eshte shume i preferuar

Sa pikë me duhen qe te fitoj bursë?

Kjo nuk e precizuar, sepse ky eshte kriter qe e percakton universiteti ku do te studioni. Normalisht, me shume pike ne test ju bejne kandidat me potencial per fitim te bursave, prandaj synoni sa me me larte.

A ka ne qendren tuaj kandidat qe kane fituar bursa permes SAT-se?

Po, majf shume. Rekordi qe mban smart center momentalisht eshte burse e plote permes SAT per kater vjete studimi me 230 mije dollare ne USA. Ka edhe plot te tjera ne USA dhe Evrope.

A me duhet SAT vetem per studime ne Amerike, apo me ndihmon edhe ne universitetet ne Evrope?

Kjo eshte nje prej ngaterresave qe shume te rinje e bejne me testin, duke menduar se ai eshte valid vetem ne USA. Perveq Amerikes ku ky test eshte dominant, me dhjetra e qindra universitete anglishtfolese ne Evrope dhe vende tjera si psh Turqia, Kanada etj po ashtu e kane si kriter per pranim ne universitet dhe fitim te bursave. Edhe AUK eshte universitet qe bursen maksimale e fitoni nese keni rezultat te mire ne SAT

SAT 2
Ndryshe quhet subject test. SAT 2 zakonisht kërkohet për pranim apo bursë në Universitetet më të mira në botë akademikisht - IVY League dhe vjen pasi ta keni kryer me sukses SAT 1.
Nxënësit mund të zgjedhin lëndët në të cilat duan të testohen. Ose, në disa raste Universiteti vendosë në cilat lëndë duhet të testohet një nxënës.
Ka 20 lëndë nga të cilat mund të zgjedhet.

Vërejtje: SAT 1 dhe 2 mbahen të njejtën ditë, kështuqë nuk mund të hyni në të dyja testet në datë të njejtë.


ACT

Disa universitete ne USA e kerkojne ACT-ne (American College Testing). Te dy testet SAT dhe ACT jane pak a shume te ngjashem por varet se universiteti cilin e preferon me shume. Ne strukture kan mjaft shume ngjashmeri, por ACT perveq Math dhe English ka edhe pjesen per Science.
Qe te mesoni me shume per formatin, strukturen dhe fakte tjera interesante per keto dy teste shume te rendesishme vizitoni linkun www.kaptest.com/sat  apo www.kaptest.com/act 

Për me shumë vizitoni linkun me poshtë:
www.smartcenter-pr.com/kurse-p-r-gjuh-angleze 
Informata rreth publikuesit
Smart Center
Prishtinë
044/049113 681
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »