SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Kurse për Bursa Nderkombëtare :GRE dhe GMAT
Kategoria :
Postuar :
9 Shkurt '15
ID e produktit :
67362
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Çka janë GRE dhe GMAT testet?

GRE (The Graduate Record Examination) dhe
GMAT (The Graduate Management Admission Test)
janë provime për regjistrimin e kandidatëve për studimet master dhe të doktoratures në universitetet anglishtfolëse dhe shume shtete me programe ne gjuhën angleze.
Pra, të diplomuarit nga fakultetet që fillojnë studimet Master apo Doktoraturë kryesisht në SHBA dhe Evropë duhet ta kryejnë testin e GRE/GMAT
Statistikat thone se GRE/GMAT kërkohet nga mbi 2000 universitete në Amerikë dhe nëpër botë.

Si bëhet regjistrimi?

Në shumicën e vendeve GRE/GMAT administrohet si test online kompjuterik si, por në pak vende edhe mund ofrohet opcioni paper–based (Kosova).
Regjistrimi online: www.ets.com/gre  
The Graduate Management Admission Council (GMAC) administron GMAT: www.gmac.com 

Fakte qe duhet t'i dini rreth GRE dhe GMAT - Computer Adaptive Format

- Testi GRE ofrohet në së paku 700 qendra nëpër botë në më shumë se 160 vende të botës
- Testi ofrohet në computer-based format apo paper-based format- varësisht nga vendi (www.ets.org/gre/revised_general/about/  merren informatat)
- Datat e provimit përcaktohen varësisht nga vendi dhe formati se si mund te organizohet provimi
- Softweri në mënyrë të vazhdueshme përshtatë pyetjet sipas nivelit të përgjigjeve tuaja
- Pyetjet do të bëhen më të vështira nëse përgjigjeni më shumë pyetjeve në mënyrë të saktë.
- E metë e softwerit; nuk keni mundësi ti tejkaloni pyetjet, të ktheheni mbrapa në test, apo t’i ndërroni përgjigjet e pyetjeve të mëparme
- Rezultatet i dërgohen kandidatit brenda 2 - 3 javëve
- Më shumë se 5900 programe në 1600 universitete dhe organizata në 82 vende të botës kanë testin GMAT si pjesë të kriterit të përzgjedhjes së kandidatëve për programet e tyre.
- Rezultatet e testit më të dobët me kërkesë të kandidatit mund të anulohen
- Mund të hyni më shumë se një herë në GRE/GMAT.
- Testi është I vlefshëm 5 vite
- Rezultatet e testit merren si kriter për pranim në universitet apo për bursë varësisht nga univerisiteti

Në cilat vende dhe universitete është më i kërkuar?

Përveq në SHBA, mjaft shumë universitete në Evropë (Britani, Zvicër, Holandë etj) kërkojnë GRE/GMAT si provim për master apo doktoraturë

Qendra ofron përgatitjen e këtyre dy testeve.
Për me shumë vizitoni linkun me poshtë :
www.smartcenter-pr.com/kurse-p-r-gjuh-angleze 
Informata rreth publikuesit
Smart Center
Prishtinë
044/049113 681
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »