SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"KRELANË ME MISËR TË KUQ"
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87618
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"KRELANË ME MISËR TË KUQ"

Përbërsit:


- 4 ve,
- 1 lugë gjelle kripë ( ose sipas shijës),
- 100 ml vaj bimor,
- 400 ml jogurt,
- 1 pako pluhur pastash ( pecivë ),
- 250 gr. miell i kuq misri,
- 200 gr djath i fortë.

Përgaditja:

Në një enë të thellë, tundim mirë vezët , i shtojmë kripën dhe pas saj shtojmë jogurtin, vajin dhe vazhdimisht duke i përzier këta përbërës me tel kuzhine, shtojmë edhe miellin e misrit, së bashku me pluhurin e pastës ( pecivën ). Përzihet mirë mielli i misrit me qëllim që mos të na krijohen kokrriza. Në fund, masës i shtojmë edhe djathin e coptuar dhe e përziejm pak.
Tavën e pjekjes e lyejm me vaj dhe e përmillojm me miell gruri, pastaj e hedhim masën në të. Pjekët në temperaturë prej 200 *C / në 30 min. e parë dhe në 10 min. e fundit e ulim temperaturën në 150 *C.
Shoqërohet me kos ose qumshtë të ftohët dhe shërbehet e nxehtë.

Për 1000 Receta,
DhG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »