SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"ROLE ME MISH PULE"
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87619
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"ROLE ME MISH PULE"

Përbërsit:

• 700 gr mish pule i bluar (grirë),
• 1 lugë gjelle majdanoz i thatë,
• 1 qepë e bardhë,
• 2 thelpinjë hudhër,
• 2 vezë,
• 5 lugë prezel (bukë e grirë),
• 5 speca të kuq ose të gjelbërt,
• 300 gr djathë i fortë,
• Pak piper i kuq, i zi, dhe me fara,
• Krip sipas shijës.

Përgaditja:

Pastrohen dhe imtësohen thelpinjët e hudhrës së bashku me qepën. Shtojmë, mishin e pulës të grirë, majdanozin e thatë, kripën, biberin e kuq si dhe vezët me bukën e grirë. I përziejm/ngjeshim, mirë të gjitha dhe i fusim që të ftohen/pushojnë, në frigorifer për 30 min.
Specat, i pjekim, qërojm dhe i kripozim në brendi. Mbushjen e specave e bëjm me djathë të fortë duke i shtypur mirë. Djathit sipas dëshirës i shtojmë biber të kuq me fara ose majdanoz të freskët, njëkohësisht që të duket edhe më bukur.
Mishin e ftohur, e shtrijm mbi një folje najloni, dhe specat e mbushur i vëm në skaj. Së bashku me specat, fillojm dhe krijojmë rolen nga mishi i pulës. Pasi ta kemi përfunduar rolen, e vëm në tavë të lyer me pak vaj, mbështjellet sipër me folje alumini dhe e fusim që të piqet në temperaturë 150*C për 45min, dhe pas kësaj kohe i largohet folja, për ta pjekur edhe për 15-20 min të tjera në të njëjtën temperaturë.
Shërbehet e nxehtë.

Për 1000 Receta,
Dh.G.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »