SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"SALLATË GREKE"
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87620
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"SALLATË GREKE"

Përbërsit:

• 2 domate,
• 1/2 trangull,
• 18 copa ullinjë të gjelbërt,
• 1/2 sallatë e gjelbërt,
• 1 qepë e bardhë,
• 125 gr djath i fortë,
• 1/4 lugë gjelle, origano,
• 1/2 lugë gjelle majdanoz të freskët,
• 100 ml vaj ulliri,
• Lëngun e ½ së limonit,
• 1/2 lugë gjelle kripë e trashë.

Përgaditja:

Fillimisht prihet sallata e gjelbërt në pjesë të vogla. Domatet dhe trangullin i prejm në pjesë katrore, dhe qepa prihet në rrathë ose sipas dëshirës. Shtojmë ullinjët të prerë në dyshe, poashtu edhe djathin e prerë në formë katrore. Këtyre perimeve, ju shtojmë kripën e trashë dhe i lëm që të pushojnë ose të shkrihet kripa për se paku 10 min.
Në ndërkohë në një enë tjetër, përziejm lëngun e limonit, origanon, vajin e ullirit, dhe majdanozin. Këtë masë e shtojmë mbi perime dhe e përziejm mirë.
Sallata greke shërbehet menjëherë, pasi ta këmi përgaditur sepse në përbërje ka sallatë të gjelbërt e cila poqëse qëndron gjatë me mëlmesat dhe lëngun e limonit, atëherë fillon dhe merrë ngjyrë të errët. Kjo llojë sallate për kohë dimri, mund të përgaditet edhe si e konzervuar mirpo pa sallatën e gjelbërt në përbërje, dhe në vend të saj të shtohet lakra ose lulelakra, ndërsa djathi ti shtohet atëhere kur ta servojmë.

Për 1000 Receta,
DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »