SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
“PITE KËNDORE – ME PETË TË GATSHME”
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87622
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
“PITE KËNDORE – ME PETË TË GATSHME”

Përbërsit:

• 1 kg petë të gatshme,
• 500 gr djath i fortë,
• 200 ml ajkë,
• 200 ml vaj bimor,
• Krip, vaj,
• 2 ve,
• 200 ml qumësht,
• 200 ml ujë i gazuar.

Përgaditja:

Masa për mbushje
-Përzihen djathi dhe ajka, i shtohet një lugë gjelle me krip ose sipas shijës ( më shumë ose më pak ), një vezë dhe 100 ml vaj.

Masa për lyrje
-Në një enë tjetër, përziejm një vezë me 200 ml qumësht, pak krip, 100 ml vaj dhe 200 ml ujë i gazuar.

Shtrojm në tavoline nga dy petë një mbi një, dhe fillimisht i lyejm me masen nga qumshti dhe uji i gazuar ( dmth e lyejm petën e parë, e shtojm të dytën sipër sajë, edhe të dytën e lyejm poashtu njejtë ). Petën katrore e prejm në mes për së gjati, dhe i shtojmë masen me djath dhe ajkë ( sikurse në foto ), dhe e mbështjellim në formë këndore. Kështu vazhdojm me të gjitha pëtët e mbetura, duke i vendosur në tavë të lyer me pak vaj ose gjalpë.
Në fund sipër i lyem me pak vaj dhe ajkë, e sipas dëshirës ju shtojmë edhe susam, ose farëza të zeza. Pjekën në 200*C, derisa të marrë ngjyrë të artë, dhe shërbehet e nxehtë, e shoqëruar me kos ose jogurt.

Për 100 Receta,
DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »