SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"TORTË ME KEKSA"
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87623
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"TORTË ME KEKSA"

Përbërsit:

• 36 copa keksa sempre ose të ngjashëm,
• 600 ml qumësht + 100 ml për zbutjen e keksave,
• 1 puding të çokolatës
• 5 lugë sheqer
• 3 lugë grizë gruri,
• 2 lugë kakao
• 125 gr margarinë.

Përgaditja:

I përziejm pudinkun, kakaon, sheqerin dhe grizën me 100 ml qumësht, ndërsa në një tenxhere tjetër vëm qumshtin që të vloj për ta përgaditur fillin me produktet e përmendura. Kur qumështi të vloj, shtojm masën e tretur, dhe e përziejm vazhdimisht që të mos ngjitet për tenxhereje, deri sa të trashet mirë. Pasi masa të trashet mjaftushëm, e heqim nga zjarri, dhe i shtojm margarinën, por gjithmonë duke e përzier në masën e valë, kësisoj edhe e shkriejm mirë margarinën.
Keksat duke i zhytur në qumësht, me shpejtësi i largojmë nga qumshti dhe radhisim 3 x 6 për katin e parë, dhe sipër, lyejm me fillin e përgaditur e të vakët. Kështu vazhdojmë edhe për dy kate të tjera. Kur të kemi mbaruar të tërën, atëher e fusim në frigorifer që të ftohet mirë. Në momentin e servirimit/shërbimit, e dekorojm me krem pana (ajkë e ëmbël), dhe gjithçka tjetër sipas dëshirës ( arra, kokos, kikirik etj ).

Për 1000 Receta,
DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »