SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"OBLANDA - WAFER"
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87625
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"OBLANDA - WAFER"

Përbërsit:

- 500 ml qumësht,
- 500 gr sheqer,
- 500 gr keksa të bluar,
- 250 gr margarin/gjalpë,
- 100 gr arra të bluara,
- 5 kore oblanda.

Përgaditja:

Fillimisht në një tengjere e karamelizojm sheqerin, në temperaturë të ulët, dhe sa të filloj që të marrë ngjyrë kafe të hapur sheqeri atëhere shtojm qumështin, pastaj gjalpin që së bashku të shkrihen mirë dhe të zihen pak. Kur kjo masë të jetë zier pak, e largojm nga zjarri dhe i shtojm arrat e bluara së bashku me keksat dhe i përziejm mirë përbërsit. Këtë masë e ndajm në katër pjesë të barabarta.
Secilën kore oblande, e lyejm me nga një pjesë të fillit të përgadirur më parë, dhe në fund e mbulojmë mirë me folje të aluminit ëmbëlsirën për ta ftohur në frigorifer por jo që të ngrihet.
Zakonisht kjo ëmbëlsirë shërbehet një ditë më vonë sepse don kohë që të ngjitet mirë, masa me korën.

Për 1000 Receta,
DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »