SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
KUBE KOKOSI
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87627
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
KUBE KOKOSI

Për pandispanjën nevoiten:

- 4 te verdha të vezës,
- 4 lugë gjelle sheqer,
- 100 ml qumësht,
- 100 ml vaj luledielli,
- 1 sheqer vanilje,
- 1 pluhur paste,
- 7 filxhana të kafes miell
- 4 lugë gjelle kakao.

Për pjesën e bardhë nevoiten:

- 4 të bardha të vezëve,
- 400 gr kokos,
- 100 gr margarin,
- 100 gr sheqer pluhur,
- 2 qese sheqer vanilje.

Për glazurën nevoiten:

- 100 gr qokolatë gatimi ( e zezë ),
- 100 gr qokolatë milka ose çfaredo tjetër…
- 2 lugë gjelle vaj,
- 2 lugë gjelle qumësht.

Përgaditja e pjesës së bardhë:

Margarinin dhe sheqerin pluhur, i tundim me mikser deri sa të shkrihen dhe zbutet margarina. Më pas në një enë tjetër, rrahim 4 të bardhat e vezëve me dy qese sheqer vanilje, dhe pasi të jetë shkumuar mire kjo masë, i shtojmë edhe 400 gr kokos. I përziejm së bashku me margarinën dhe sheqerin pluhur. Kësisoj krijohet një masë e dendur.

Përgaditja e pandispanës:

Në një enë plastike, tundim me mikser 4 të verdhat e vezëve dhe 4 lugë gjelle sheqer. Pasi të jetë shkrirë mire sheqeri, i hedhim 100 ml qumsht, 100 ml vaj, dhe një pako sheqer vanilje, për të vazhduar ende me tundje. Në fund shtojm edhe miellin të përzier me pluhurin e pastes (pecivën), dhe 4 lugë gjelle kakao.
Kjo masë hedhet në tavë (tepsi), të lyer me margarin dhe të përmillur. Pjeket në temperature 170 *C për 15 min. Pasi të jetë pjekur mesatarisht e largojm pandispanjën nga furra e pjekjes dhe sipër saj e shtojmë pjesën e bardhë nga kokosi dhe e fusim tavën sërish në furrë, për tu pjekur edhe për 15 min të tjera në temperature 150 *C.

Përgaditja e glazurës:

Në një enë mbi avull, shkrijm dy qokolatat, më pas shtojm dy lugë të gjellës me qumësht dhe vaj, dhe i prziejm vazhdimisht për 2-3 min. Qokolata kësisoj merr shkëlqim të mjaftushëm, dhe pasi të jetë ftohur pjesa e pandishpanjës dhe pjesa e bardhë nga kokosi, atëher glazurën nga qokolata e shtojm sipër, duke e rrafshuar mire mbi të gjithë pjesën e bardhë.

Për 1000 Receta,

DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »