SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
"QOFTE"
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87630
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
"QOFTE"

Përberesit për qofte

- 1 kg, mish te grire 2 herë,
- 1 qepë e madhe,
- 1 lugë kafeje me piper të zi,
- 2 të verdha veze,
- 1 gotë uji me miell,
- 1 lugë gjelle krip,
- 1 lugë gjelle e rrafshuar, biber i kuq me fara,
- 1 lugë kafeje, majdanoz i tharë,
- 1 pluhur pastash ( pecive, aditiv ),
- 0.5 l, vaj luledielli për fërgim.

Përgatitja e qofteve:

Grijme qepën shumë imët, dhe e përziejmë me mishin e grirë në një enë të thellë. Në të hedhim erëzat, miellin me pluhurin e pastes ( pecivën ) dhe dy të verdhat e vezëve. I përziejmë të gjitha bashkë deri sa të na formohet një masë brumi, dhe këtë masë e lëm që të vie për 30 min në temperature të dhomës.
Pasi të jetë fryer brumi i qofteve, fillojmë dhe bëjmë qoftet në formë sipas deshirës, e që zakonisht formojm toptha në madhësi të një arre, dhe i shtypim me dorë.

Fërgimi:

Në një tenxhere/tigan, hedhim vajin dhe e lëmë deri sa vaji të vlojë/timoj. Në momentin që fillon të vloj vaji, hedhim qoftet e bëra dhe i lëmë që të skuqen mire, duke i rrotulluar nga të dyja anët.

Në kohë dimri, mund ti shoqëroni vetëm me qepë, por varsisht nga sezona, shoqërohen me sallata ose salca të ndryshme.

Për 1000 Receta,

DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »