SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
LLOKUMA ME AJKË
Kategoria :
Postuar :
19 Qershor '15
ID e produktit :
87634
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
LLOKUMA ME AJKË
Përbërsit:

- 100 ml ujë i ngrohët ( vaket ),
- 1 lugë të kafes sod buke-bikarbon,
- 1 lugë gjelle majë buke ( kvasat ),
- 1 lugë të kafes, sheqer.

- 2 ve,
- ½ lugë gjelle krip,
- 2 ajka ( 2 schmanda nga Zott me nga 200mg ),
- 1 filxhan të kafes ujë te ftohët,
- miell deri sa të trashet brumi,
- 1 litër, vaj luledielli për fërgim.

Përgaditja:

Maja e bukës përgaditet kështu:
- Në 100 ml, ujë i ngrohët shtohet një lugë e kafes me sheqer, një lugë e gjellës me maja të bukes ( kvasat ), dhe një lugë e kafes me sodë bikarbon. Përzihen pak të gjithë përbersit dhe masa lihet që të dyfishohet.

Brumi përgaditet në këtë mënyrë:

Në një enë plastike e të thellë, rrahim 2 vezet me gjysëm luge gjelle me krip, dhe i shtojm 2 schmandat, pastaj shtojm ujin e ftoht, majën që na është dy-trefishuar, dhe miell aq sa të formohet një brum i zakonshëm i llokumave. Pasi të kemi formuar një brum homogjen, tër këtë masë e mbulojmë mire dhe e lëm që të dyfishohet ( që të vie, për 40 min ), në temperaturë të ngrohët dhome. Pasi brumi të jetë fryer mjaft, në tavolinë e shtrijm masën me trashësi rreth 5-8 mm. I prejm në kube ose me nje gotë marrim forma të rrumbullakta dhe sipas deshirës. Mbulohen prap me një pecetë kuzhine që serish të fryhen pak.

Fërgimi i llokumave:

Në ndërkohë në një enë kuzhine ( tigan ose tenxhere ), e vëm vajin që të vloj, dhe në momentin që vaji është I gatshëm, fillojm dhe i vëm llokumat që të fërgohen.
Gjithmonë pasi ti vëm në vaj llokumat, enën ku fërgojm e mbyllim me kapak për 1 min, me qëllim që llokumat të fryhen mirë, pastaj kur ti rrotullojm e heqim kapakun.

Llokumat mund të shoqërohen sipas dëshires, me sheqer pluhur, me mjalte, ose me ajvar, djath e turrshi.

Ekskluzivisht për faqen 1000 Receta,
DhurataG.
Informata rreth publikuesit
1000 Receta
Prishtinë
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »