SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Fenera te vogel me kremvice( Recete e Albanes)
Kategoria :
Postuar :
27 Mars '14
ID e produktit :
9930
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Perberesit:

-2 veze,
-1/2 qumesht,
-3-4 luge vaj,
kripe, pak sheqer,
-1 luge gjelle tharme buke (maja),
-1 luge caji me pecive ( pluhur fryres) ,
miell derisa sa te trashet brumi e te behet si brum pice,
kremvice.

Pergatitja:

Zeme brumin dhe e punojme mire, derisa te na dalin duart e pastra. E leme te dyfishoje vellimin e vete per rreth 1 1/2 ore-2 ore. Pas kesaj, ndajme brumin ne dy pjese e secilen pjese ne 4-5 toptha. Keto toptha, i hapim sa nje kulacke dhe i lyejme siper me margarine. I leme te pushojne per rreth 10 minuta e pas kesaj i hapim se bashku ne nje pete te vetme (cdo 4-5 toptha, nje pete). Peten e ndajme ne drejtkendesha si ne foto, i bejme prerje me thike ne gjatesi, po pa arritur deri ne fund te drejkendeshit, vendosim ne mes nje cope kremvice e i mbeshtjellim rreth vetes si kiflet. I leme te pushojne rreth gjysem ore, i lyejme siperfaqet me te verdhen e vezes te rrahur me qumesht dhe i sperkasim me susam. I pjekim ne furre te ngrohte ne 180° derisa te kene marre ngjyre te bukur e me pas, jane gati per tu shijuar.
Ju befte mire!
Informata rreth publikuesit
Agnesa
Prishtinë
044408309
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »