SHPALLJE
SHOP - Bleni Online
Blog
Kyçuni
Regjistrohuni
POSTO NJË SHPALLJE
Një varr për majorin e mbretit
Hyrja :
€3.00
Kategoria :
Postuar :
11 Shkurt '13
Fillon :
11 Shkurt në ora 20:00
Mbaron :
11 Shkurt në ora 21:00
ID e produktit :
1186
0 Shpërndarje
Përshkrimi :
Në këtë shfaqje shpaloset dhembja e njeriut kur ballafaqohet me pamundësinë e varrosjes së eshtrave të njeriut (njerëzve) të tij (tyre) më të dashur, vetëm pse dikujt a disave (që përfaqësojnë një kastë politike - pushteti), u teket çmendurisht t’ia (t’u) mohojnë edhe varrin. Kur të gjallët vrastarë ua mohojnë një copë tokë për varr eshtrave të atyre që i kanë vrarë, (sepse edhe ata eshtra konsiderohen armiqtë e tyre), kjo bën që shfaqja “Një varr për...” domosdoshmërisht të të rikthejë në antikën e Antigonës dhe Kreonit, duke zgjuar, kështu, reminishencën individuale njerëzore dhe kolektive për patjetërsueshmërinë e ngjadhnjimit të ligjeve e kodeve të pashkruara morale të shoqërisë njerëzore ndaj ligjeve formalo-juridike.

Në shfaqjen “Një varr për Majorin e Mbretit” të Haqif Mulliqit, gati për një gjysmë shekulli, kryepersonazhi i saj, Genti, kërkon dhe provon t’i ngrejë një varr të atit, Majorit. Një varr të dinjitetshëm. Një varr. Për kaq vjet zgjat lufta e ligjeve të përjetshme derisa pas shumë peripetive vendoset supermacioni i tyre.
Informata rreth publikuesit
Teatri Kombetar
Prishtinë
038 243 930
Prishtinë [harta]
Abonohu tek ky publikues
Më shumë
© 2016 - Peshkuiarte.com Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.
Go Daddy Seal
RUANI PËR MË VONË
Abonohu
Shpallja tjetër »